Теоретичний відділ з початку свого утворення ввійшов в число провідних відділів школи завдяки професійній діяльності його засновників Деркач Л.О., Голіковій І.А., Гайдар В.М., Адлер М.А. та інш., які в 70 – 80 роки віддавали дітям свої знання, тепло сердець і свій талант.
В різні роки на відділі працювали Наумова О.А., Рудавська О.В.,Лігус О.М., Наріжна М.В., Фастовщук А.Г., Александрова Л.Ю., випускниця школи Нечай О.І. та інш.
Зараз відділ очолює кандидат мистецтвознавства, викладач-методист Інна Віталіївна Полібіна. Разом з нею творчо працюють викладачі Князева С.О., яка довгий час очолювала відділ, Ромсік О.В., Соломашенко К.В., Шульга О.О., Сокачик Р.М., Бачул Т.М..
Завдяки кропіткої роботі викладачів учні школи постійно беруть участь в міських конкурсах і стають переможцями (Мацієвська М., Кіхно А., Палій Д., Турська М., Стержинська Є., Шутенко Х., Гайдук А., Тедеєва О.), а також володарями Гран-Прі (Петрова М. – сольфеджіо, Дулепа Г. – муз.література)
Багато учнів, що продовжують професійне навчання у середніх та вищих навчальних музичних закладах, показують відмінні та стабільні знання з сольфеджіо (Мацієвська М., Морозов Р. – КССМШ ім. Лисенка, Кіхно А., Куцевол І. – КІМ ім.Р.Глієра, Хатерман Анна – НМАУ ім. П.Чайковського та багато інш.)
Збільшується кількість дітей, що обрали музикознавство своєю спеціальністю і вступили до теоретичного відділу Київського інституту музики ім.Р.Глієра. Це Нечай О., Вовченко Г., Розум А., Мініна О., Урбанська Є., Сенчило Д.. А випускниця школи та неодноразова переможниця міських теоретичних олімпіад Петрова Марія (викл. Полібіна І.В.) одразу після школи вступила на композиторське відділення НМАУ ім.Чайковського і стала наймолодшою студенткою консерваторії.
В 1998 р. на базі теоретичного відділу було відкрито підготовче відділення загально-естетичної підготовки для дітей 3-5 р., яке з часом стало самостійним підрозділом школи. На цьому відділенні довгий час плідно і цікаво працювали всі викладачі-теоретики.
З 2011 р. на відділі відкрито факультатив з вивчення основ композиції та імпровізації, який ведуть викладачі Сокачик Р.М. та Бачул Т.М., учні яких здобувають перемоги на міських, всеукраїнських та міжнародних конкурсах (Сенчило Д., Грудінін П., Кіхно А., Рожок М.).
Велику роль відіграє культурно-просвітницька діяльність викладачів відділу, які організовують музичні лекції-концерти, театралізовані постанови, культпоходи та екскурсії в Національну оперу України, Національну філармонію, оперну студію НМАУ ім.Чайковського, художні музеї Києва.
Сьогодні викладачі відділу творчо підходять до вирішення навчально-виховних проблем і запроваджують в своїй праці передові методики викладання